Browse By

Soome elama, millest alustada ?

Kuidas alustada elu Soomes ? Punkt-punkti haaval välja toodud juhendit saate lugeda alljärgnevast artiklist.

Kas olete kunagi mõelnud alustada uut elu teises riigis? Kuidas aga alustada elu Soomes ?

1. Kõige olulisem on uues riigis leida sobiv töökoht, et end ära elatada. Sõlmige uue tööandjaga kindlasti kirjalik tööleping. See säästab Teid muredest, mis hiljem sellega kaasneda võivad. Artikli lõpupoole lisan hulgaliselt veebilinke, mis on abiks Teile töökoha leidmisel.

2. Leia endale elukoht (alguses üüri kasvõi 1 tuba kellegi juures), sõlmige üürileping, sest seda lepingut läheb Teil kindlasti vaja edaspidi. Mõnikord on võimalik näiteks nii, et tasute ühe kuu üüri kohe ja lisaks sama palju veel tagatiseks. Selle saate loomulikult tagasi kui otsustate kolida mujale.

Hulgaliselt eraisikute üürikuulutusi leiad:

www.tori.fi
www.asuntohelppi.fi

Kui olete saanud juba kolm kuud palka (enamus küsivad palgatõendeid ka), siis saab uut elamiskohta taodela siit:

www.sato.fi
www.vvo.fi
www.vuokraovi.com
www.avara.fi
www.asuntosaatio.fi

3. Teil tuleks hankida “henkilötunnusta”.
Mis on henkilötunnus ? Henkilötunnus on eesti keeles isikukood. Seda saab taodelda Maistraadist. Täpsemalt saab vaadata sellelt veebilehelt: www.maistraati.fi

Maistraadis tuleb minna “väestörekisteri” poolele. Paikkonniti võivad nõuded natuke erineda, Vaadake www.maistraati.fi ajakohast infot, millisesse Maistraati soovite minna ja kas on vaja registreerida aeg või mitte. Samas on alati võimalik minna kohapeale ja seal endale sobiv aeg broneerida.
Kui Teil on olemas juba tööleping, siis võite saada ajutise isikukoodi (väliaikaisen henkilötunnuksen) Maistraadist.
Henkilötunnus ehk isikukood ei maksa midagi. Kaasas peavad olema pass (ID kaart võib kasutada passi asemel), tööleping ja üürileping (või mingi muu elamispinna olemasolu tõendav dokument). Hiljem saadetakse Henkilötunnus Teile postiga koju.

Olenevalt töölepingust (näiteks kui tähtajatu leping) võidakse anda ka koheselt alaline aadress (vakituinen osoite), kuid tavaliselt märgitakse siiski tilapäinen osoite.

4. Maistraadist saadud dokumendiga + töölepinguga on nüüd võimalik minna kohalikku panka ja avada endale arve. Seda on vaja selleks, et tööandja saaks Teile palka maksta. Samuti tuleb kasuks ka konto olemasolu muudel tehingutel. Maistraadist saadud isikukoodiga, saate kasutada kohe ka internetipanka (see vormistatakse pangas kohe ära), samuti saate deebetkaardi. Ilma isikukoodita avatakse küll arve, kuid internetipanka te kasutada ei saa. Ja ka pangakaarti ei saa. Seega tasub enne panka minekut kindlasti Maistraadist isikukood hankida.

5. Töölepinguga (Maistraadist saadud dokument ja oma ID kaart või pass kaasa) tuleb minna VERO toimistosse (Maksuametisse). Seal küsitakse Teie aastase sissetuleku kohta. Võite öelda ka selle palju kuus brutona tuleb (arvestage ka puhkuserahad sisse). Seejärel arvestatakse Teile maksu % . See summa arvestatakse Teie palgast maha.

Kui sissetulek vahepeal muutub, siis tuleb minna uuesti VERO toimistosse (maksuametisse), et täpsustada üle õiged palganumbrid. Seda kõike on võimalik ka teha elektrooniliselt.

6. Nii nagu mujal Eu-s on lubatud ka Soomes viibida 3 kuud ilma Politseis registreerimata.
Registreerida saab elektrooniliselt aadressil (ID kaart või pass, tööleping (parem kui on olemas ka palgatõendid): https://enterfinland.fi/eServices/info/europeancitizensVeebilehelt leiate hinnakirja, kui palju antud registreerimine maksab.
Registreerida saab ka nii, kui lähete kohapeale ja küsite sealt endale registreerimiseks aja. Sellelt veebilehelt leiate lähima koha registreerimiseks : www.poliisi.fi/luvat.
Arvestada tuleb kindlasti sellega, et kohapeal on alati väga pikad järjekorrad.

7. Registreerimistunnistuse alusel on võimalik nüüd ennast märkida Soome alaliseks elanikuks. Selleks tuleb Teil minna Maistraati. Võtke kindlasti kaasa registreerimistunnistus ja oma dokument.

8. Maistraadist saadud tõendi abil, (kinnitab, et olete alaline elanik) tuleb Teil minna KELA-sse. Seal tuleb täita blankett, kus Teid arvatakse Soome “sosiaaliturvan“ alla kuuluvaks.

KELA näeb ka seda mitu kuud palka olete saanud (Üldiselt soovivad nad 2-3 kuu sissetulekut näha). Otsus taotluse osas saadetakse Teile postiga koju.

Selle kohta kui palju peaks olema sissetulek, et KELA kaart saada korralikult pakutavatel tingimustel, näete www.kela.fi

Kuna seadused muutuvad, siis täpsemat infot saate vaadata ametlikelt kodulehtedelt. See on üks võimalikest variantidest, mis aitab Teil kaasa, et alustada oma elu Soomes.

Tulles tagasi esimese punkti juurde, siis alljärgnevalt leiad hulgaliselt veebilinke, kust võiksid oma uut töökohta otsima hakata. Ära unusta, et www.zoome.ee lehele lisatakse igapäevalselt sadu uusi tööpakkumisi.

Tööpakkumis mujalt lehtedelt:

www.ammattimies.fi Rakennus
www.aputeam.fi Teollisuus, varasto, rakennus, kuljetus, kauppa, toimisto
www.barona.fi Teollisuus, rakennus, logistiikka, IT, hoiva ja toimisto
www.carrot.fi Asiakaspalvelu ja myynti, toimisto, logistiikka, teollisuus, rakennus ja ravintola
www.crs.fi Hotelli, ravintola, keittiö, myynti, palvelu, toimisto, puhelin
www.elanit.fi IT
www.electros.fi Elektroniikka-, metalli-, muovi- ja sähköteollisuuden tuotanto- ja logistiikkatehtäviä
www.enjoy.fi Hotelli – ja ravintoala
www.globalworkservice.fi Rakennus, siivous, kuljetus, varasto, ravintola
www.hrv-palvelut.fi Toimisto, logistiikka, teollisuus,- ja ravintola, kauppa, ICT


www.humanlink.fi Kauppa, palvelu, logistiikka, teollisuus, rakennus, toimisto, IT
www.hypoy.com Toimistoala, työnjohto, varasto, asiakaspalvelu, IT
www.jobideaonline.com Siivous
www.joblink.fi Kauppa, rakennus, logistiikka, asiakaspalvelu, muut
www.ks-konsultointi.fi IT
www.kykyvalitus.fi Palvelu, rakennus, toimisto
www.lokki.fi Rakennus
www.medicum.fi Sairaanhoito
www.mediradix.fi Terveydenhuolto
www.mediverkko.fi Terveydenhuolto
www.medjob.fi Terveydenhuolto
www.medone.fi Terveydenhuolto
www.metsatahti.net Hoiva-ala
www.monella.fi Siivous, keittiö
www.palmia.fi Siivous,kiinteistö, turva ja catering

 

 

2 thoughts on “Soome elama, millest alustada ?”

  1. Eerik says:

    väga kasulik artikkel.!

  2. M says:

    Supper artikkel

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga